Agata Ślazyk z Piwnicy pod Baranami "Gdzieś na ulicy nienazwanej..." - Pieśni Piwnicy pod Baranami

Agata Ślazyk z Piwnicy pod Baranami "Gdzieś na ulicy nienazwanej..." - Pieśni Piwnicy pod Baranami

"Scena Studio zaprasza" wraca po wakacjach z wyjątkowym koncertem. Tym razem wystąpi dla Państwa charyzmatyczna, obdarzona pięknym głosem artystka z Piwnicy pod Baranami - Agata Ślazyk. Towarzyszyć jej będą: kompozytor i pianista - Tomasz Kmiecik oraz kompozytor i wirtuoz gry na skrzypcach - Mikołaj Kostka. Zapraszamy!

Kilkadziesiąt odsłon tego spektaklu w siedzibie legendarnego kabaretu z wypełnioną widownią, wielokrotnymi bisami i często owacją na stojąco, świadczy o fenomenalnym poziomie wykonawczym i charyzmie Artystki. Agata Ślazyk wybrała z piwnicznego archiwum pieśni, które w pełni zgadzają się z jej emocjami i doświadczeniem. Połączenie temperamentu z wrażliwością wokalistki owocuje tym, że znane piwniczne utwory uzyskują świeży, oryginalny, niezwykle przejmujący wyraz.

Wszystkie pieśni tego koncertu zaistniały w Kabarecie Piwnica pod Baranami. W połowie to utwory stanowiące najbardziej rozpoznawalny fragment historii legendarnego miejsca. Zabrzmią kompozycje zainspirowane poezją m.in. Witkacego, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej. W programie koncertu pojawią się utwory Zygmunta Koniecznego - m.in. "Oczy tej małej", "Jaki śmieszny jesteś pod oknem", piwniczny hymn - "Ta nasza młodość", utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza - m.in. "Pejzaż horyzontalny", Andrzeja Nowaka "Niebieska patelnia". "Sonet 49" Williama Szekspira z muzyką Piotra Walewskiego -kompozytora m.in. słynnych "Dezyderatów" - w wykonaniu Agaty nabiera nowego blasku. Usłyszymy także pieśni, które na piwniczną scenę wprowadziła sama Agata Ślazyk a wśród nich kompozycję Tomasza Kmiecika do wiersza Światopełka Karpińskiego "Groteska o grajku i wiolonczeli". To pieśń, z którą Artystka pojawiła się w Piwnicy i z której zaczerpnięty jest tytuł recitalu. W koncercie obok akompaniującej sobie na gitarze pieśniarki uczestniczą dwaj muzycy: pianista i skrzypek.

Agata Ślazyk - wokal
Tomasz Kmiecik - fortepian
Mikołaj Kostka - skrzypce


Agata Ślazyk jest artystką związaną na co dzień z zespołem Piwnicy pod Baranami. Ta obdarzona wyjątkowym, pięknym głosem wokalistka i autorka piosenek nie poddaje się "zaszufladkowaniu" do określonego muzycznego gatunku. Piwnica pod Baranami wskazywałaby na piosenkę poetycką bądź aktorską lub ogólnie kabaretową. Jednak słuchacze jej koncertów często wskazują na ogromny temperament artystki i wręcz rockowe teksty i kompozycje. Z Piwnicą koncertowała we wszystkich najbardziej prestiżowych miejscach w kraju: od warszawskiej Sali Kongresowej przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, wszystkie polskie filharmonie do nowej siedziby NOSPRu w Katowicach. Z Kabaretem odwiedziła Stany Zjednoczone, Kanadę, Norwegię, Austrię i Niemcy. Z własnym recitalem odwiedziła wiele ośrodków polonijnych występując m.in. w: Ognisku Polskim w Londynie, Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, Jazz Clubie POSK w Londynie, Rotary Centre For The Art w Kelowna - Kanada, Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga - Kanada, oraz będąc zapraszana przez Towarzystwo Kultury Polskiej w Edmonton również w Kanadzie ( The Yardbird Suite, The Polish Hall) i organizację POLONIA Forum Kultury Polskiej w Karlsruhe w Niemczech. Ważnym dla Agaty był koncert w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie w lutym 2010 roku. Koncert ten odbył się z okazji 30-lecia powstania Solidarności a gościem honorowym był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Zagraniczne koncerty spowodowały rozszerzenie repertuaru Artystki o utwory anglojęzyczne. Zadbała o tłumaczenia własnych i napisanych dla siebie tekstów na język angielski i z towarzyszeniem kilku muzyków zagrała koncert dla angielskojęzycznej publiczności w sali Sage Gateshead (Newcastle upon Tyne - Wielka Brytania). W listopadzie 2007 r. ukazała się jej pierwsza płyta, a w grudniu 2013 autorski album zatytułowany "Nie daj się zjeść". Nagrania z tego albumu przez wiele miesięcy utrzymywały się na pierwszym miejscu "Alternatywnej listy przebojów" Radia Kraków. Piosenka pochodząca z tej płyty, zatytułowana "Znów za długo spałam", zajęła 5 miejsce w plebiscycie "90 piosenek na 90 lat Radia Kraków". W październiku 2022 roku pojawiła się nowa płyta Agaty "Pieśni Piwnicy pod Baranami - Moja historia".

Tomasz Kmiecik - pianista i kompozytor Piwnicy pod Baranami. Napisał muzyką do kilkudziesięciu spektakli teatralnych. Wyróżniony w kategorii - muzyka teatralna - "Złotą Maską" w 1995 roku.

Mikołaj Kostka - esteta skrzypcowego brzmienia. Wrażliwiec i poszukiwacz. Kompozytor. Eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Maciej Obara powiedział o nim : "Bez wątpienia Mikołaj Kostka ma wielki dar do komponowania. Cechuje go ujmująca muzykalność oraz piękny dźwięk. Jego muzyka jest czarująca, a On sam chętnie sięga w niej do abstrakcji. Przed nami artysta różnych wymiaró Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współtwórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017, debiutując fonograficznie z obiema formacjami w 2018 roku. Światło dzienne ujrzały płyty "Duo" (Raczkowski/Kostka Duo) oraz "Eternal Colors" (Follow Dices), wydane pod egidą niezależnej wytwórni SJ Records, obie znakomicie przyjęte przez rodzimą krytykę i promowane na ogólnopolskich trasach koncertowych m.in. na takich festiwalach jak : Warsaw Summer Jazz Festiwal, Jazz Jantar w Gdańsku, Letnia Akademia Jazzu w Łodzi, Slot Art Festiwal w Lubiążu, Moja Muzyka i JazzZamek w Poznaniu. Najnowsza płyta Follow Dices "Czułość" (2023) została wydana niezależnie i zauważona w Polsce i zagranicą, a także promowana m.in w ramach prestiżowego cyklu Jazz Po Polsku w Warszawie w klubie Jassmine. Członek Michał Salamon Quintet, z którym debiutował fonograficznie płytą Lion's Gate, współtwórca Kostka/Garbowski/Gradziuk Trio, z którym występował na Singer Jazz Festiwal w Warszawie oraz Petersson_Kostka DIALOGUE ,które tworzy muzykę inspirowaną obrazami Zdzisława Beksińskiego, tria Magdaleny Pamuły, utworzonego pod auspicjami Zygmunta Koniecznego i koncertującego w Piwnicy pod Baranami, członek zespołu klezmerskiego Klezmoret, z którym wydał "The Mystery of Light" (2022), promowane m.in na festiwalu Zbliżenia w Gdańsku czy Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Sulęczynie. Członek 40-osobowej improwizującej orkiestry w projekcie Eight Works against Poverty and Racism for Jazz Symphonic Orchestra w Grazu w Austrii. Koncertował solo we Francji, Szwecji, na Łotwie z projektem Koncert Niepodległości oraz w Portugalii z Filharmonią Częstochowską. Wziął udział w 34 edycji Międzynarodowego Festiwalu Tangowego w Granadzie z formacją Tango Polacco, wykonując słynne polskie międzywojenne tanga. Debiutował na Simcha Festiwal we Wrocławiu z projektem muzyki sefardyjskiej - Alma Sefardi. Pięciokrotnie uczestniczył w International Jazz Platform w Łodzi, międzynarodowych kursach mistrzowskich.

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl

Bilety

Bilety od:
60 PLN

Array ( )

Lokalizacja

Centrum Kultury i Sztuki
Ul. Łazienna 6
62-800, Kalisz
Wielkopolskie

Sprawdź lokalizację na mapie